אורבניים, קצת אחרת

דמיינו חתול עירוני חברותי. פעם הוא בחצר, ופעם עולה על איזה גג. כשיש חלון פתוח בקומה ראשונה, יש מצב שייכנס פנימה. כשיוצא איש נחמד לרחוב, הוא יכול להתקרב אליו, להתחיל ליצור קשר איתו. אז כאלו אנחנו בעיר. ניסים ואני.

מסתובבים ברחובות, מחפשים את הסמטאות שעוד לא היינו בהם, יוצרים קשר עם אנשים, שומעים סיפורים, מקבלים המלצות, וכך נולדים הטיולים האורבניים.

סיורים בתל אביב

אם אשכחך ירושלים זה בגלל תל אביב

כמעט עשר שנים שאני עוקבת אחרי הגרפיטי בעיר, זה שהחל בסתר. שכדי לפגוש את מי שמצייר, היה צריך לצאת בלילה ולארוב לו או להפגש איתו כשהוא עוטה עליו כובע גרב. אמיתי, היה גם כזה. היום זו כבר אמנות רחוב ומי שעומד מאחוריה יש לו.ה בדרך כלל כבר עמוד בפייסבוק ואולי איזו תערוכה ברזומה. אבל עדיין יש משהו בועט ומדהים בגלרייה המשתנה הזו. נסתובב ברחובות דרום תל אביב ונלמד לזהות את האמנים השונים, הוותיקים והחדשים. נשמע עליהם ועל עבודותיהם, נגלה את שיטות העבודה השונות ומה מותר ומה אסור, ונתנסה גם אנחנו בהתרגשות של ציור על קיר רחוב.

לשאלות והרשמה

בתפר שבין תל אביב ליפו

מדהים מה מתרחש במרחק אווירי של פחות מקילומטר בעיר הזו.

שכונה שהפכה להיות גלריית אומנות רחוב, מגרש מכבי שנהיה לבית ספר יהודי ערבי, בתים של אמריקאים מהמאה ה 19 שעברו שימור ברמה גבוהה, בנייה חדשה נחבאת כמו פנינת פרוור, רחובות קטנים שמחכים להיות הסוהו התל אביבי, מרכז פעילות הארץ בראשיתה בבתים של נוצרים, מתחם של הכנסייה היוונית אורתודוכסית ושוק הפשפשים שעבר ג'נטריפיקציה. והכל בסיור אחד.

לשאלות והרשמה

צילום: איל יזכירוביץ'
סיור עירוני שילה דביר
צילום: איל יזכירוביץ'
אורבני-עם-שילה-תל-אביב
צילום: איל יזכירוביץ'

המואר והחשוך

ממרום מרכז עזריאלי המואר נרד לשכונה הטמפלרית המשופצת ביוקרה ומשם, לאורך נתיבי בניית הרכבת הקלה, נגיע אל החלק האחורי של העיר, נווה שאנן. נשמע סיפור של מבקש מקלט, נטעם אוכל בטעם אחר, נראה פרסומות בשפות שלא נדע לקרוא אותן. משם נמשיך לתחנה המרכזית החדשה – 7 קומות מסחררות, צבע מול בטון, רעש מול שקט תהומי, סוחרים ומחול עטלפים וגרפיטי.

לשאלות והרשמה

על גגות תל אביב

כי לראות את הכל בגובה הרחוב, אנחנו כולנו מכירים. אבל להציץ אל העיר מלמעלה, בכל פעם מגג אחר וגובה אחר ומזווית אחרת, ולגלות מה קורה שם על גגות העיר, זה כבר סיפור אחר. סיור לאוהבי טיפוס וירידה במדרגות..

לשאלות והרשמה

בתים, בתים, בתים

אבל לא סתם. יש כאלו שבנויים מאבני כורכר, ויש את אלו שהפכו את העיר ללבנה. יש בסגנון הברוטליזם ויש את הדה קונסטרוקטיביזם. אחלה מילים לתאר סגנונות של בתים. אבל האמת, כשקצת פוקחים עיניים קולטים את ג'ונגל הבתים המדהים שצומח בעיר הזו. ננסה לעשות קצת סדר בבלגן ולגלות את הקשר בין בתים, חברה וזמן.

לשאלות והרשמה

סיורים בעכו

סיור עירוני בירושלים עם שילה דביר
צילום עירית חכים-קלר

מבט אחר אל עכו העתיקה

מבט אחר אל עכו העתיקה – נפגש עם וותיקי העיר, מוסלמים ונוצרים בסמטאות הפחות מוכרות של עכו. נראה אותם במקום עבודתם, בסדנה או בביתם ונשמע על יצירתם וחייהם המחוברים לעיר. נתארח בבית טורקי בן למעלה מ 300 שנה וממנו תצפית שעוד לא ראינו כמותה על עכו והסביבה, ונשב על מרפסת מדהימה שממנה רואים המון ים. נשמע את סיפורם האישי ועל השינויים שהעיר העתיקה עוברת בשנים האחרונות.

לשאלות והרשמה

סיור עירוני בעכו עם שילה דביר
צילום: עירית חכים-קלר

סיורים בירושלים

ירושלים, ושתל אביב תקנא

 סיור ערב בימי חמישי מסביב למחניודה – סיפורי הבתים היפים ברחוב יפו, דרך השכונות שסביב למחנה יהודה מסיימים במסיבת הקראחנה של השוק בלילה.

לשאלות והרשמה

סיפורים, קדושה ופוליטיקה

המסלול המלא – מהר הזיתים דרך נחל קדרון, לעיר העתיקה – הליכה מקברה של הקדושה הסופית
רבעה אל אדוויה בהר הזיתים, דרך נחל קדרון ומצבות ייחודיות מימי בית שני אל העיר העתיקה, לתצפית גגות פחות מוכרים וסמטאות שלרוב לא מגיעים אליהן. מפגשים עם אנשים מיוחדים ומקצועות שהולכים ונעלמים. מקנחים בבייגלה ירושלמי ובמיץ רימונים..

המסלול הקצר – כמו הקודם, אבל בלי ההליכה מהר הזיתים לעיר העתיקה. מתחילים את הסיור בעיר העתיקה.

לשאלות והרשמה

סיור עירוני בירושלים עם שילה דביר

זה המקום לפנות אלינו בשאלות / להירשם

בניה ועיצוב אתר: אפרת בלוססקי | 2020 | ebeloo@gmail.com

דילוג לתוכן